English Section
FrSky Taranis 2.0.XX
Cheali töltők
Képek

Fejlesztéseim
Turnigy 9X Rádió Tuning
Építés, Technológia
Belépés
Látogatóink:
Oldalainkat 46 vendég böngésziA vákuumformált kompozit |
![]() |
![]() |
![]() |
Írta: Magi István |
2017. november 14. kedd, 07:21 |
Az itt ismertetett technológiával lényegesen felgyorsítható a futók papucsainak, orrburkolatoknak és egyéb burkolati elemeknek a legyártása! Ez a megoldás ötvözi a vákuumformálást és a műgyantás laminálásokat. Viszonylag gyors eljárás!!! A technológia előnyei: - nem kell csak a pozitív sablont elkészíteni!!! Korlátai: - korlátozottan hőálló. Egy konkrét munkámon keresztül ismertetem az eljárást.
A papucsok két részből és mindegyik rész két félből állnak: 1. alsó rész, melyben helyet foglal a kerék és a lengő villa mechanikája, A felső részbe bele kell tudjon csúszni az alsó és az összetolás mértékével kell a végleges magasságot beállítani. A két részt pici facsavarokkal fogatom össze, tehát a csavarok kellő tartásához fabetéteket is bele kell tervezni a kompozitba. A felhasznált anyagok: - 1mm-es PET-G lemez (vákuumformáláshoz), A munkához szükséges még egy házi vákuumformázó gépet is elkészíteni, melyről bővebb leírás olvasható itt.
Természetesen a legmunkaigényesebb rész a pozitív formák (2 félből) elkészítése. Én ehhez alapnak 4mm-es rétegelt lemezt (olcsó, bútoripari lemezt) és selejtes, gépek építésére alkalmatlan, maradék balza (4mm-eske voltak épp itthon) lapokat használok. Ezeket a szokásos módon méretre vágva, egymásra ragasztva és reszelve, majd a felületeket kellően megdolgozva készítettem el a 2x2 sablont. Fontos, hogy a vákuumformázásnál használatos néhány alapszabályt betartsunk: - a sablon magassága min. 4mm-er legyen magasabb a PET lemezen keletkező ív levághatósága miatt! Formaleválasztónak én (kálium) kenőszappant használok (2%-nyi glicerinnel felfőzve, elkeverve). Sima vízzel lemosható. Le kell vákuumozni a kívánt formákat, majd lenyúzva a védőfóliákat mindkét oldaláról, alaposan fel kell csiszolni (szintén mindkét oldalát), zsírtalanítani (denaturált szesszel, acetont használni tilos)!
A merevítéséhez nekem elég volt az egyik felét, középen (mint egy gerincet) beüvegeznem 1x, valamint a nyakrész kissé megkenni (20 perces Epoxy-val).
Fa betéteknek 3mm-es modellező rétegelt lemezeket ragasztottam be. Fontos, hogy a fa betéteket körbe(!) oldalról is meg kell kenni, mert a fa és a PET lemez eltérő rugalmassága miatt masszívan keretbe kell foglalni, különben merőleges nyomásra nem eléggé ellenálló. Az ellendarab elkészítésénél kellő rátartásra kell ügyelni (rétegenként 1mm), majd azt teljesen belülről beüvegeztem.
Felületei a szokásos csiszolás - gittelés - csiszolás - festés - lakkozás eljárással kezelhető.
Dekorálva: Lakkozva (2K) és összeszerelve: További képek itt! |